فلو متر یا جریان سنج

توضیحات کوتاه

سنجش میزان سیال گذرنده از مقطع مشخص در واحد زمان را جریان سنجی یا فلومتری گفته می شود

جزییات بیشتر

ویژگی های اصلی

  • فلومتر توربینی
  • مس فلومتر
  • فلومترهای جابجائی مثبت
  • فلومتر ورتکس
  • فلومترهای آلتراسونیک

فلومتر یا جریان سنج

سنجش میزان سیال گذرنده از مقطع مشخص در واحد زمان را جریان سنجی یا فلومتری گفته می شود. بدین منظور از تجهیزات اندازه گیری جریان (فلومتر) استفاده می شود. کاربرد اصلی این تجهیزات برای صنایع جهت مشاهده و بررسی میزان مواد مصرفی، سوخت و غیره می باشد. فلومترها انواع مختلفی دارند که با توجه به شرایط و سیال عبوری از آن انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرند.

معرفی اجمالی

انواع فلومتر

فلومتر توربینی

این نوع فلومترها از یک توربین با پره های مشخص تشکیل شده که در کنار یک سنسور برای مثال پراکسیمتی سوئیچ، با هر گردش توربین در اثر عبور جریان و فلو تعدادی پالس تولید می کنند. با کالیبرۀ کردن دستگاه بر اساس مقدار فلو و تعداد پالس ایجاد شده، رنج فلومتر بدست می آید.

01

مس فلومتر

برای اندازه گرفتن جرم سیال عبوری در روشهای قدیمی نیاز به اندازه گیری دانسیته مواد بود، که  در این روش محاسبه جرم خطای زیادی داشت. امروزه این اندازه گیری با فلومترهای جرمی با تکنولوژیهای کوریالیس و ترمال مس با دقت زیادی انجام می شود. در این گونه فلومترها، جریان مایع یا گاز بطور جداگانه از فشار قابل اندازه گیری می باشد و از خطاهای اندازه گیری فلوی سیالات گازی ناشی از تغییرات دما و فشار جلوگیری می کند.

02

فلومترهای جابجائی مثبت

فلومترهای جابجائی مثبت برای اندازه گیری دقیق پیمانه ای سیالات خصوصاً مایعات وسیکوز مورد استفاده قرار می گیرد و خود به انواع مختلفی تقسیم می گردند.

مدل پیستونی

فلومتر دنده ای

فلومتر دنده ای بیضوی_Ovale gear flowmeter

فلومتر دنده ای حلزونی Helical gear flowmeter  (برای مواد با ویسکوزیته بالا استفاده می شود)

مدل دیسک گردنده به صورت محوری_Nutating disk

03

فلومتر ورتکس

فلومتر ورتکس بر مبنای پدیده ای در دینامیک سیالات که توسط دانشمندی به نام Theodore von Kármán کشف گردیده است کار میکند. در عمل فلومتر ورتکس با مکانیزمی بر اساس اندازه گیری نوسانات ایجاد شده در پشت یک مانع در سیال کار میکند. فلومتر ورتکس در بسیاری از صنایع برای اندازه گیری مایعات و گازها و بخار مورد استفاده قرار میگیرد. در صنایع شیمیائی و پتروشیمی برای مثال در قسمت تولید برق … در سیالاتی نظیر بخار اشباع، بخار بسیار داغ، هوای فشرده، نیتروژن، گازهای دو فازی، گاز دودکش، دی اکسید کربن، آب دمینرال، حلالها، روغن انتقال حرارت، آب تغذیه بویلر و …. میتوان از این فلومتر استفاده کرد.

اندازه گیری فلو در فلومتر ورتکس به صورت حجمی بوده که البته برای اندازه گیری به صورت جرمی در مواردی مانند بخار بایستی با استفاده ترانسمیتر فشار جداگانه و همچنین سنسور دما و اتصال آنها به فلو کامپیوتر به محاسبه جرم عبوری یا مقدار انرژی جابجا شده پرداخت. در تصاویر زیر شکل کلی این فلومترهای آمده است.

04

فلومترهای آلتراسونیک

امروزه روشهای آلتراسونیک جزء لاینفک بیشتر تجهیزات اندازه گیری ابزار دقیق مخصوصا نمونه های غیر تماسی گردیده است. در فلومترهای آلتراسونیک که در حوزه وسیعی از سیالات اعم از گازها و مایعات کاربرد دارند با توجه به خواص دوپلر که در فیزیک با آن آشنا هستید فرکانسی از یه منبع تولید شده و از طرف دیگر یک گیرنده این فرکانس را لحظه به لحظه چک میکند. در صورتی که فلوی سیال دچار تغییر میشود این فرکانس رفت و برگشت تغییر به خاطر سرعت سیال تغییر محسوسی خواهد داشت. اندازه گیری و کالیبره این تغییرات بر حسب فلو به شما امکان اندازه گیری فلو به روش آلتراسونیک را خواهد داد. در عمل تکنیک اندازه گیری فلو به روش آلتراسونیک پیچیدگی های خود را خواهد داشت ولی اساس اندازه گیری اکثر فلومترهای اولتراسونیک مکانیزم دوپلر می باشد.

شرکت فلات شرق پارثاوا آمادگی خود را جهت تامین نیاز کارفرمایان در کمترین زمان و با قیمتی رقابتی از سازندگان مختلف نظیر Emerson، Flowserve، E+H و … را اعلام می دارد. همچنین امکان ارائه همکاری و مشاوره جهت انجام تعمیرات نیز میسر می باشد.

05

show