ضخامت سنج

توضیحات کوتاه

یکی از موارد بسیار مهم در حوزه کنترل کیفیت اندازه گیری، ثبت و تعیین دقیق ضخامت اجسام و پوشش آنها به وسیله ضخامت سنج می باشد و وجود هر گونه عیب در ضخامت پوشش می تواند منجر به خوردگی، زنگ زدگی و از بین رفتن قطعه گردد.

ضخامت سنج

یکی از موارد بسیار مهم در حوزه کنترل کیفیت اندازه گیری، ثبت و تعیین دقیق ضخامت اجسام و پوشش آنها به وسیله ضخامت سنج می باشد. وجود هر گونه عیب در ضخامت پوشش می تواند منجر به خوردگی، زنگ زدگی و از بین رفتن قطعه گردد. به همین دلیل می بایست از ضخامت سنج های دقیق و کاربردی جهت اندازه گیری ضخامت فلز یا رنگ استفاده نمود. یکی از پوشش های بسیار کاربردی در صنعت ساختمان و خودرو پوشش دوگانه می باشد که شامل یک پوشرنگ (پوشش پلاستیکی) بر روی صفحات فلزی گالوانیزه هستند. شرکت فنی مهندسی فلات شرق پارثاوا با در اختیار داشتن کادری مجرب و متخصص آمادگی خود را جهت مشاوره و خرید انواع ضخامت سنج اعلام میدارد.
و در ادامه به توضیح بیشتر انواع آن می پردازیم.

توضیحات اجمالی

انواع روش ها

روش القای مغناطیسی

روش القای مغناطیسی برای اندازه گیری ضخامت پوشش های غیر مغناطیسی بر روی زیرآیندهای آهنی و پوشش های مغناطیسی برروی سطوح غیر مغناطیسی بکار می رود. فرایند مستقیم می باشد٬ پروب ضخامت سنج بر روی قسمتی که میخواهیم ضخامتش را اندازه بگیریم قرار می گیرد. وقتیکه پروب تغییر مکان داد حد فاصله بین نوک پروب ( که با سطح زیرآیند در تماس است) وسطح زیرآیند اصلی اندازه گیری می شود. کاربرد عمده این روش در اندازه گیری پوشش های اعمالی برروی سطح بصورت مایع ویا پودری می باشد. بعلاوه برروی زیرآیندهای آهنی وفولادی که آبکاری کروم٬ روی٬ کادمیوم و فسفاته شده نیز کارایی دارد.

از ویژگی های این نوع اندازه گیری ضخامت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

روشی غیر مخرب و کم هزینه می باشد.
بسیار سریع می باشد، می تواند با یک ضخامت سنج دستی اندازه گیری شود.
کار با آن آسان، دقیق و تکرارپذیر می باشد.
مقادیر بدست آمده بطور همزمان بصورت دیجیتالی در اختیار ما قرار می گیرد.

01

روش جریان گردابی

روش جریان القایی در سنجش ضخامت پوشش های نارسانا بر روی زیرآیندهای غیرآهنی رسانا پوشش های غیرآهنی رسانا بر روی سطوح زیرآیند غیررسانا و بعضی از پوشش های غیرآهنی بر روی فلزات غیرآهنی بعنوان یک روش غیرمخرب مطرح است. ضخامت سنج جریان گردابی همانند ضخامت سنج القای مغناطیسی از پروبی استفاده می نماید که دارای سیم پیچ است. این پروب/ سیم پیچ بوسیله یک اسیلاتور(نوسان گر) فرکانسی متناوب با دامنه بالا تولید می نماید. وقتی که این ناحیه در نزدیکی یک رسانای فلزی قرار می گیرد. جریان های گردابی در آن مواد رسانا تولید می شود که در نتیجه آن مقاومت ظاهری(امپدانس) در سیم پیچ پروب تغییر می نماید. فاصله بین سیم پیچ پروب وسطح زیرآیند رسانا میزان تغییر مقاومت ظاهری را مشخص می نماید. کاربردهای عمومی اندازه گیری ضخامت پوشش با روش جریان گردابی شامل پوشش های مایع وپودری برروی آلومینیوم و فولاد ضدزنگ غیرمغناطیسی همچنین برروی آلومینیوم آنودایز می باشد.

از ویژگی های اندازه گیری ضخامت به این روش، عبارتند از:

  • هزینه پایین
  • سادگی کاربرد
  • دقت بالا و تکرارپذیری
  • سنجش با ارایه اطلاعات بطور همزمان بصورت دیجیتالی

02

show