کاربرد چابگرهای سه بعدی در صنایع مختلف

چابگرهای سه بعدی انقلاب نوینی را در صنعت به پا کرده اند، و عملا رویای طراحان حرفه ای را به حقیقت تبدیل می کنند. به همین علت به بررسی این پدیده ی نوآور و کاربردی های آن در صنایع مختلف می پردازیم
پرینتر-سه-بعدی-ماشین

خودرو سازی:

یکی از بهره برداران اولیه از فنآوری های نمونه سازی سریع، بخش خودروسازی بود. بسیاری از شرکتهای خودروسازی – بخصوص در بالاترین سطح ورزش موتوری و F1 مسیر مشابهی با شرکتهای هوافضا دنبال کردند. خودروسازی اولین صنعت در استفاده از فنآوری برای کاربردهای نمونه سازی بوده و هنوز هم هست، همچنین از فرآیندهای تولید خود برای مزایای مواد بهبود یافته و نتایج نهایی برای قطعات خودرو تولید و بهره میبرند.
پرینتر-سه-بعدی-پارثاوا3

جواهر سازی:

بطور متعارف، فرایند طراحی و ساخت جواهر همواره نیازمند سطح بالایی از تخصص و دانش مربوط به رشته های خاص شامل ساخت، قالبسازی، ریخته گری، آبکاری، طلاکوبی، فلزکاری نقره ای/طلا، برش سنگ، حکاکی و پرداخت هست. هر یک از این رشته ها در طول سالیان تکامل یافته و هر یک زمانیکه در تولید جواهرات استفاده میشود نیازمند دانش فنی هستند. فقط یک مثال عبارتست از ریخته گری دقیق است – که اصل آن ممکن است به بیش از ۴۰۰۰ سال پیش برگردد.
برای بخش جواهرات، ثابت شده است که پرینت سه بعدی به طرز بخصوصی مختدر هم گسسته است. توجه – و بکار بردن- زیادی براساس این امر وجود دارد که چاپ ۳ بعدی چگونه میتواند به رشد بیشتر این صنعت کمک کند. از آزادیهای طراحی جدید که توسط Solidworks و پرینت سه بعدی، از طریق بهبود فرآیندهای متداول برای تولید طلا و جواهر کلا در راستای تولید چاپی سه بعدی فعال شده است بسیاری از مراحل متداول کنار گذاشته شده و پرینت سه بعدی تاثیر فوق العادهای در این بخش داشته و هنوز هم دارد
پرینتر-سه-بعدی-پارثاوا4

معماری:

مدلهای معماری به مدت طولانی کاربرد اصلی فرآیندهای پرینت سه بعدی، برای تولید مدلهای دقیق نمایش دیدگاه یک معمار است. پرینت سه بعدی روش نسبتا سریع، آسان و از نظر اقتصادی روشی ممکن برای تولید مدلهای دقیق بطور مستقیم از Solidworks ، BIM و یا دیگر اطلاعات دیجیتالی است که معماران استفاده میکنند. بسیاری از شرکتهای معماری موفق در حال حاضر معمولا از پرینتر سه بعدی (در خانه یا بصورت خدمات) به عنوان بخش مهمی از گردش کار خود برای افزایش نوآوری و بهبود ارتباط استفاده میکنند. بتازگی، برخی از معماران تصویری به دنبال چاپ ۳ بعدی به عنوان یک روش ساخت و ساز مستقیم استفاده میکنند. پژوهش در تعدادی از سازمانها در این زمینه، به ویژه دانشگاه Loughborough، Contour Crafting  و معماری جهان انجام شده است.
پرینتر-سه-بعدی-پارثاوا5

ساخت غذا های فانتزی:

اگر چه صنعت مواد غذا خیلی دیرتر به جرگه ی استفاده کنندگان از پرینت سه بعدی وارد شد، این صنعت کاربردی در حال ظهور (و یا ماده ی پرینت سه بعدی) است که افراد را بسیار هیجان زده کرده و حقیقتا پتانسیلی برای وارد کردن فنآوری به جریان اصلی دارد. روی هم رفته، همه ما همیشه نیاز به غذا خوردن داریم! پرینت سه بعدی به عنوان روشی جدید برای تهیه و ارائه ی مواد غذایی در حال ظهور است.
پیشتازها در پرینت سه بعدی مواد غذایی با شکلات و شکر بود، و این پیشرفتها بیدرنگ با استفاده از پرینترهای سه بعدی خاصی ادامه دارد که بازار را در دست گرفته اند. برخی دیگر از آزمایشهای اولیه با مواد غذایی از جمله پرینت سه بعدی «گوشت» در سطح پروتئینهای سلولی بوده است. اخیرا ماکارونی یکی دیگر از گروه های غذایی بوده است که برای مواد غذایی پرینت سه بعدی مورد تحقیق قرار گرفته است.
توجه به پرینت سه بعدی آتی نیز به عنوان یک روش آماده سازی کامل مواد غذایی و روشی برای متعادلسازی مواد مغذی موجود به روشی جامع و سالم در نظر گرفته میشوند.
پرینتر-سه-بعدی-پارثاوا6

در هنر، طراحی های صنعتی، مجسمه سازی:

هنرمندان و مجسمه سازان با پرینت سه بعدی با هزاران روش مختلف به منظور کشف فرم و عملکرد در مسیرهای غیر ممکن قبلی کار میکنند. چه این که صرفا به یافتن بیان اصلی جدید پرداخت یا از استادان قدیمی یاد گرفت این بخش بسیار فعالی است که بطور فزایندهای شیوه های جدید کار با پرینت سه بعدی و معرفی نتایج به جهان را در پی دارد.هنرمندان متعددی وجود دارند که در حال حاضر با کار ویژه و با مدلسازی سه بعدی، اسکن سه بعدی و فنآوریهای پرینت سه بعدی نامی برای خود دست و پا کرده اند. جاشوا هارکر دزینگوف جسیکا روزنکرانز در سیستم عصبی ترکیب اسکن ۳ بعدی همراه با پرینت سه بعدی نیز بعد جدیدی را در دنیای هنر به ارمغان میآورد، با اینحال، هنرمندان و دانشجویان در آن در حال حاضر روش ثابتی از بازتولید آثار اساتید قبلی و ایجاد کپی های دقیق از مجسمه های باستان (و بسیار جدید) برای مطالعه دقیق دارند – آثار هنری که در غیر این صورت هرگز قادر به تعامل با فرد نمیشد.
پرینتر-سه-بعدی-پارثاوا7

در دندانپزشکی:

بخش پزشکی به عنوان یکی از بخشهایی شناخته شده است که جزو اولین ها در استفاده از پرینت سه بعدی به شمار میرود، همچنین این بخش با توجه به قابلیت های سفارشی سازی و شخصی سازی فنآوری ها و توانایی بهبود زندگی افراد به عنوان بخشی با پتانسیل عظیم برای رشد در نظر گرفته میشود زیرا فرآیندها بهبود مییابند و مواد ایجاد میشوند که این امر با استانداردهای پزشکی سازگار است.
فنآوری های پرینت سه بعدی برای تعداد زیادی از کاربردهای مختلف استفاده میشوند. علاوه بر ساخت نمونه های اولیه برای پشتیبانی از ساخت محصول جدید در صنایع پزشکی و دندانپزشکی، از این فنآوری در موارد ذکر شده هم استفاده میشود: ایجاد الگوهای ریخته گری فلز در ساخت روکش های دندان و در ساخت ابزاری که روی آن پلاستیک به شکل خلاء برای سیمهای ارتودنسی دندان بکار برده میشود. همچنین از این فنآوری بطور مستقیم به منظور تولید ایمپلنت های مفصل ران و زانو، و محصولات قراردادی ویژه ی بیمار، مانند سمعک، کف ارتوتیک برای کفش، پروتز شخصی سازی و ایمپلنت های یکباره برای بیماران مبتلا به بیماریهایی مانند آرتروز، پوکی استخوان و سرطان، و همچنین مجروحان حوادث و تروما استفاده میشود. دستورالعملهای جراحی چاپ شده بصورت سه بعدی برای عملیات خاص نیز یک کاربرد در حال ظهور هستند که به جراحان در کارشان و به بیماران در بهبودشان کمک میکنند. این فنآوری همچنین برای پرینت سه بعدی از پوست، استخوان، بافت، داروها و حتی اعضای بدن انسان ایجاد میشوند. با اینحال، فاصله ی زیادی با تجاری سازی این فنآوری ها وجود دارد.
پرینتر-سه-بعدی-پارثاوا8

در هوافضا:

همانند بخش پزشکی، بخش هوافضا هم جزو اولین ها در استفاده از فنآوری های پرینت سه بعدی در اولین اشکال خود برای تولید محصول و نمونه سازی بود. این شرکتها که بطور معمول با موسسات علمی و پژوهشی کار میکنند پا را فراتر از مرزهای فنآوری برای کاربردهای تولیدی گذاشته اند.کاربران مهم این عرصه عبارتند از GE / Morris Technologies، ایرباس/ EADS، رولز رویس، سیستمهای BAE و بوئینگ. در حالیکه بسیاری از این شرکت ها از رویکردی واقع بینانه بر حسب چیزی که هم اکنون با فنآوری ها انجام میدهند بهره میبرند، و بیشتر آن تحقیق و توسعه است، برخی از آنها در مورد آینده کاملا سر سخت هستند.
پرینتر-سه-بعدی-پارثاوا9

در صنعت قالبسازی:

در قالب سازی تمامی کارها هم چنان و در همین زمان نیز به صورت سنتی انجام میشود و در بعضی از مراکز از دستگاه های CNC استفاده شده و کار با تکنولوژی بیشتری همراه میشود . یکی از مشکلاتی که در صنعت قالب سازی بسیار وقت گیر است مشکل اصلاح خوردن قالب است یعنی شکلی که در نهایت باید از قالب بیرون بیاید با مشکلاتی از قبیل اندازه های نامناسب خارج میشود و یا در طراحی شکل موردی به اشتباه در نظر گرفته نشده و بعد از هزینه کردن برای قالب متوجه آن مشکل میشوند. پرینتر سه بعدی میتواند از شکل مورد نظر برای قالب یک نمونه با دقت و با کیفیت به شما بدهد و در صورت تایید از همان شکل قالب گرفته شود به این صورت میزان قابل توجهی از زمان و هزینه کاسته میشود.پرینتر های سه بعدی که در این صنعت بسیار پرکاربرد میباشند دارای تکنولوژی FDM و DLP میباشند البته بقیه تکنولوژی ها نیز قابل استفاده هستد.
پرینتر-سه-بعدی-پارثاوا10

در مد و لباس:

صنعت مد و لباس یعنی به روز بودن ،یعنی با سلیقه ی مشتری پیش رفتن. در این صنعت به دلیل حجم بسیار بالای مشتریان باید همیشه به فکر ارضای سلیقه ی مشتریان بود و از تمامی امکانات برای رسیدن به این مهم کمک گرفت. به تازگی برند های معروف این صنعت پنجره ای جدید را پیدا کرده و از پرینتر سه بعدی برای ساخت البسه استفاده میکنند.این مراکز نوع جدیدی از مد را به بازار عرضه کرده اند و با استقبال مشتریان رو به رو شده اند. در این صنعت حد و مرزی برای خلاقیت وجود ندارد پس میتوان از پرینتر های سه بعدی برای تولید البسه و یا زیور آلات مدرن استفاده کرد و برای مشتری یک شخصی سازی ایده آل بسته به نظر و سلیقه ی مشتری ایجاد نمود.
پرینتر-سه-بعدی-پارثاوا11

ساخت عینک:

پرینتر های سه بعدی توانسته اند در این صنعت نیز برای خود جایی پیدا کنند و همانطور که مشاهده میکنید توانسته اند خلاقیت را وارد عرصه طراحی و ساخت عینک نمایند. با به وجود آمدن این تکنولوژی فقط کافیست عینک مورد نظر خود را برای مهمانی و یا برای استفاده پزشکی تجسم  و طراحی نمایید و مابقی را به پرینتر سه بعدی بسپارید تا در وقت کمی با هزینه ناچیز هر آنچه شما میخواهید را شخصی سازی نماید.

 

مدیر بخش طراحی و تولید صنعتی  شرکت فلات شرق پارثاوا:
علیرضا صابری
شما می توانید برای سفارش پرینت سه بعدی خود با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *