در مقاله کاربرد پهپادهای عمود پرواز در بازرسی صنایع مختلف قسمت اول به معرفی کاربرد این پرنده در بازرسی نقاط مرتفع و صعب العبور، بازرسی صنایع آب و برق و بازرسی خطوط انتقال و توزیع پرداختیم.در این قسمت به بررسی دو کاربرد دیگر این پرنده می پردازیم.

بازرسی صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و پالایش

در این واحد های صنعتی نقاط مرتفع و صعب العبور متعددی وجود دارند که دسترسی به آن ها و پایش وضعیت عملکردی آن نیازمند صرف هزینه و زمان زیاد می باشد و در برخی موارد امکان بازرسی تجهیزات در حین کار واحد امکانپذیر نمی باشد و جهت انجام امور بازرسی نیازمند توقف واحد و صرف هزینه های زیاد راه اندازی مجدد می باشد. یکی از این نقاط حساس دودکش ها، استک ها و برجهای فرایندی مرتفع می باشد که به وسیله پهپاد های عمود پرواز به راحتی میتوان از فلر ها و دودکش ها که در نقاط مرتفع قرار دارند ،  بازرسی های مختلف از جمله پایش گاز خروجی، میزان رطوبت و بازرسی سازه فلر یا دود کش را انجام داد. چند نمونه از بازرسی های انجام شده از فلر و دود کش ها توسط پهپاد های عمود پرواز در ادامه  قرار داده شده است.

Falat-shargh-parsava2

بازرسی صنایع نفت و گاز فراساحلی

بازرسی از سازه های دریایی به دلیل دسترسی سخت به محل های مورد نظر نیازمند تجهیزات متعدد و پیشرفته و صرف هزینه های زیاد می باشد.

پهپاد های عمود پرواز میتوانند به راحتی از سازه ها و قطعات موجود در تاسیسات دریایی بازرسی نموده در حالی که در شرایط عادی بدلیل ارتفاع زیاد و عدم دسترسی انسان به برخی از نقاط آن، انجام عملیات بازرسی عملی دشوار و هزینه بردار می باشد. در ادامه تصاویر بازرسی های انجام شده از تاسیسات دریای قرار داده شده است.

مزایای اصلی:

صرفه جویی در هزینه

آگاه سازی 4-6 ماه قبل از خاموش شدن سیستم.

عدم خاموشی سیستم ، با بازرسی انلاین و بدون نیاز خاموش کردن سیستم

جمع اوری اطلاعات بازرسی با کیفیت خیلی بالا

برنامه ریزی در نگهداری تجهیزات و جلوگیری ازخطرهای احتمالی و خاموش شدن سیستم

جلوگیری از قطع درختان با وجود درختان نیز میتوان بصورت انلاین بازرسی را انجام داد

کاهش خطر های احتمالی بازرسی، با عدم نیاز وجود انسان در محل بازرسی

در قسمت بعد به بررسی دیگر کاربردهای این پرنده ها خواهیم پرداخت.

ادامه دارد ….

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *